Názov podujatia:

Rozvoj jazykovej gramotnosti detí predškolského veku v teórii a praxi

Typ podujatia: odborno-metodický seminár
Termín a miesto konania: 25. 11. 2010, Materská škola Nábrežie mládeže 7 v Nitre
Organizátor podujatia: Katedra pedagogiky PF UKF v Nitre v spolupráci so správou materských škôl v Nitre a s OZ Akadémiou voľného času v Hlohovci
Garant podujatia: prof. PhDr. Viera Kurincová, CSc.
Stručný popis podujatia:
Odborno-metodický seminár pre učiteľky materských škôl so zameraním na rozvíjanie jazykovej a literárnej gramotnosti detí predškolského veku. Súčasťou seminára bude praktická ukážka – edukačná aktivita s deťmi materskej školy, najstaršej vekovej skupiny:
Stimulácia jazykovej gramotnosti detí predškolského veku prostredníctvom rozprávky (PaedDr. Dana Kollárová, PhD. KPG, PF UKF). Po edukačnej aktivite bude nasledovať jej didaktická obsahová analýza. V teoretickej rovine sa na seminári bude venovať pozornosť týmto témam:

• Ciele jazykovej gramotnosti v predprimárnom vzdelávaní vo vzťahu k výučbe čítania a písania (PaedDr. Monika Tóthová, PhD. – KPG, PF UKF)
  • Skríning detí v podmienkach materskej školy s rizikom NKS (PaedDr. Erik Žovinec, PhD. – KPG, PF UKF)
  • Príprava učiteľov na vyučovanie počiatočnej jazykovej gramotnosti (prof. PhDr. Viera Kurincová, CSc. – KPG, PF UKF)
  • Špeciálna príprava detí na vstup do školy ako prostriedok prevencie problémov v učení (PaedDr. Tatiana Slezáková, PhD. – KPG, PF UKF).