Workshop na Katedre výtvarnej tvorby a výchovy  PF UKF dňa 9.3.2011

V priestoroch Katedry výtvarnej tvorby a výchovy Pedagogickej fakulty Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre sa dňa 9.3.2010 uskutočnilo  podujatie s medzinárodnou účasťou,  ktoré organizovala Katedra výtvarnej tvorby a výchovy PF UKF v rámci výučbového programu ERASMUS.

Prednášku, prezentáciu a workshop na tému „Farbenie osnovy a tvorba tkaniny technikou ikatu“ realizovala Mgr. art. Mária Hromadová, Art. D., vedúca Katedry textilnej tvorby Pedagogickej fakulty Univerzity Hradec Králové v Českej republike.

Cieľom podujatia bolo zoznámiť študentov so starobylou technológiou farbenia vlákna  ikatovaním (t. j. pigmentovaním za studena bez ponárania vlákna do kúpeľa), zároveň vyskúšanie tejto technológie v praxi.

Ikatové farbenie má dlhodobú tradíciu v Ázii, najmä v Japonsku, Indonézii a na Bali, bola uplatňovaná aj na africkom i americkom kontinente v kontexte tvorby rituálnych, ako aj svetských textílií. V súčasnosti je táto technika stále aktuálna, nielen v úžitkovom, ale aj vo voľnom umení. Po zaujímavej prednáške a prezentácii účastníci workshopu vyskúšali farbenie vlákna  ikatovaním na abstraktné motívy pod odborným vedením Mgr. art. Márie Hromadovej, Art. D.

Text a foto: doc. Mgr. Adriana Récka, PhD.
vedúca KVTV PF UKF v Nitre