Svätého Patrika si pripomenuli aj na UKF
Katedra lingvodidaktiky a interkultúrnych štúdií na Pedagogickej fakulte UKF v Nitre zorganizovala  13. marca 2012 spoločenské podujatie pri príležitosti írskeho národného sviatku Dňa Svätého Patrika (St. Patrick`s Day). Na akcii sa zúčastnil aj veľvyslanec Írskej republiky, Brian McElduff. Keďže sviatok charakterizuje zelená, ozdobila aj budovu Pedagogickej fakulty. Po úvodnom predstavení, na ktorom vystúpili tanečné súbory z Nitry a Banskej Bystrice, účastníci, všetci v zelenom, súťažili o najzelenšie oblečenú osobu, ako aj o najchutnejšie zelené jedlo. Študenti jednotlivých ročníkov Katedry lingvodidaktiky a interkultúrnych štúdií mali možnosť prezentovať svoje vedomosti z írskych reálií vo vedomostnom kvíze, na ktorom zahviezdili najmä prváci v magisterskom štúdiu.
Sviatok Sv. Patrika, niekedy nazývaný aj St. Paddy`s Day (Paddy – írska prezývka pre Patrika) oslavujú Íri na celom svete na počesť patróna Írska, ktorý na zelený ostrov priniesol kresťanstvo i novú abecedu. Traduje sa, že z Írska vyhnal aj všetky hady. Populárny sviatok charakterizuje zelená farba, ďatelinový trojlístok (Patrik na príklade trojlístka vraj objasňoval pohanom Svätú Trojicu), ale aj slávnostné pochody či írske tance a spevy. Nič z toho nechýbalo ani na UKF. Pre veľký úspech sa írsky národný sviatok určite vráti na Pedagogickú fakultu aj budúci rok.

The Daily.sk