Katedra výtvarnej tvorby a výchovy Pedagogickej fakulty Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre pripravila pre študentov UKF tvorivú dielňu s názvom ARTETERAPIA. Projekt finančne podporila Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre. Tvorivá dielňa bola súčasťou programu Nitrianskych univerzitných dní 2012. Bola určená pre všetkých študentov UKF, ktorí si chceli na vlastnej koži vyskúšať voľnú, arteterapeutickými témami a princípmi inšpirovanú tvorbu. Tvorivá dielňa sa uskutočnila dňa 26. apríla 2012 o 13:00 hod. v priestoroch Katedry výtvarnej tvorby a výchovy PF UKF v Nitre, v učebni 515 (5. posch.), na ulici Dražovská 4 v Nitre. Lektorkou dielne bola PaedDr. Janka Satková, PhD.
Cieľom tvorivej dielne bolo oboznámiť študentov s možnosťami arteterapie, ktorá umožňuje slobodné sebavyjadrenie,  sebareflexiu a relaxáciu v akomkoľvek veku a prostredníctvom akejkoľvek výtvarnej techniky. V súlade s cieľmi dielne lektorka nekorigovala, nehodnotila vzniknuté diela, len ich komentovala spôsobom, ktorý mal prispieť k obohateniu vnímania diel vlastných aj cudzích. Jej úlohou bolo vytvoriť v skupine uvoľnenú atmosféru podporujúcu pocit slobody a bezpečia. Hlavným materiálom boli modelovacie hmoty KERA a Cernit. Skupina 17 študentiek bola náhodná, preto na začiatku stretnutia boli zaradené hry na uvoľnenie atmosféry a na spoznanie sa navzájom.
Prvá hra „Cesta cesta“ spočívala v putovaní kúskov modelovacej hmoty rukami celej skupiny s možnosťou dotknúť sa hmoty a dať jej tvar. Druhá hra spočívala vo vymodelovaní malého objektu znázorňujúceho účastníka „Ja tu a teraz“ a v následnom rozprávaní o dielkach. Na základe podobnosti diel alebo myšlienok, ktoré znázorňovali, sa vytvorili skupinky, ktoré mali neskôr v rámci tretej hry „Modeluj bez slov“ bez použitia ľudskej reči vymodelovať spoločný objekt.
Počas tretej hry lektorka Janka Satková hovorila so zástupkyňou médií o cieľoch, zameraní a možnostiach arteterapie. Tento rozhovor tvoril informačný vstup k ďalšej téme „Moja minulosť, prítomnosť a budúcnosť“. Študentky mali individuálne naznačiť, ako ich ovplyvnili pozitívne i negatívne zážitky z minulosti, a aké chcú byť v budúcnosti. Zdieľané zážitky sa pohybovali v rozpätí od milých či komických situácií, až po ucelené predstavy o rozvoji vlastnej osobnosti vrátanie vyjadrenia hlbokých skúseností.
Poslednou aktivitou bola voľná tvorba z modelovacej hmoty Cernit, z ktorej si mohli študentky vytvoriť drobné ozdobné predmety či šperky. Všetky vzniknuté práce si mohli študentky odniesť domov. Tvorivá dielňa trvala cca 2 hodiny. Atmosféra počas tvorby i rozprávaní o nej svedčila o dôvere a akceptácii vytvorenej v skupine.
Z priebežných rozhovorov vyplynulo, že študentky vnímali tvorivú dielňu ako obohacujúcu, relaxačnú a prijali by opakovanie takejto aktivity. Pre lektorku je dielňa príležitosťou uplatniť získané poznatky o arteterapii a spätne začleniť skúsenosti z dielne do vyučovania voliteľnej disciplíny Arteterapia. Preto plánujeme takúto dielňu organizovať každý rok.