Katedrová prehliadka prác študentskej vedeckej a odbornej činnosti na KLIŠ PF UKF v Nitre

Dňa 18. apríla 2012 sa na Katedre lingvodidaktiky a interkultúrnych štúdií konala súťažná prehliadka prác študentskej vedeckej a odbornej činnosti pod názvom Cudzie jazyky a kultúry 2012.

Ivana Žemberová

Hlavným cieľom podujatia bola prezentácia výsledkov vedeckej a odbornej práce študentov KLIŠ v oblasti lingvodidaktiky, aplikovanej lingvistiky, prekladu, rozvoja interkultúrnej kompetencie a psycholingvistiky. Zároveň mali študenti možnosť vymeniť si skúsenosti v daných oblastiach. Prehliadka prebiehala v dvoch sekciách – bakalárskej a magisterskej.
Jedenásť študentov bakalárskeho a magisterského štúdia v dennej a externej forme úvodným prejavom privítala vedúca Katedry lingvodidaktiky a interkultúrnych štúdií Pedagogickej fakulty Doc. PaedDr. Silvia Pokrivčáková, PhD. a organizátorka prehliadky Mgr. Ivana Žemberová, PhD. Všetci študenti prezentovali svoje práce v anglickom jazyku a ich prezentácie boli hodnotené v každej sekcii samostatnými komisiami zloženými vždy zo 4 členov. V bakalárskej sekcii boli medzi členmi poroty PhDr. Božena Horváthová, PhD., Mgr. Mária Schmidtová a hosť z Írska Niall Kenny, M.A., MRSAI., všetci traja pôsobiaci na KLIŠ. Štvoricu uzatvárala PaedDr. Jana Trníková, PhD. z Katedry pedagogiky PF UKF. V magisterskej sekcii hodnotili Doc. PaedDr. Silvia Pokrivčáková, PhD., PhDr. Katerina Veselá, PhD., Mgr. Eva Reid a Mgr. Ivana Žemberová, PhD., všetky z KLIŠ. Komisia pri hodnotení brala do úvahy viaceré kritériá, medzi ktoré patrili obsah, jazyková úroveň, schopnosť adekvátne zodpovedať otázky a reagovať na  pripomienky poroty, spôsob prejavu a forma PowerPointovej prezentácie. Na základe rozhodnutia komisie sa víťazkou v bakalárskej sekcii stala Gabriela Janušová s prezentáciou z oblasti lexikológie Unassimilated Loan Words in Modern English Vocabulary. Na druhom mieste sa umiestnila Kinga Szulcsánová s prezentáciou Cultural and Linguistic Relativity in Communication, tretie miesto bolo udelené Lukášovi Turzákovi za prezentáciu Celticisms in English Vocabulary. V magisterskej sekcii prvé miesto obsadila Zuzana Benechová s prezentáciou Developing of Intercultural Competence in Foreign Language Teaching, v ktorej sa sústredila na aktuálne otázky rozvoja interkultúrnej kompetencie v prostredí cudzojazyčného vyučovania. Na druhom mieste sa umiestnila Lívia Szakszonová s prezentáciou z oblasti psycholingvistiky Language Proficiency and Thinking Flexibility in Foreign Language Teaching.  Tretie miesto v tejto sekcii udelené nebolo. Všetci účastníci dostali propagačné materiály a prezentačné predmety, ktoré poskytla Katedra lingvodidaktiky a interkultúrnych štúdií, Pedagogická fakulta a Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre. Víťazom boli odovzdané aj drobné dary.
Na podujatí odznelo mnoho zaujímavých podnetov a inšpirácií pre ďalšiu prácu a výskum. Okrem toho počas samotných prezentácií a následnej diskusie mali študenti možnosť vzájomnej výmeny skúseností. Dá sa konštatovať, že podujatie bolo veľmi úspešné a stretlo sa s pozitívnym ohlasom zo strany všetkých prezentujúcich ako aj členov poroty. Veríme, že tradícia študentských prehliadok vedeckej a odbornej činnosti bude pokračovať s rovnakou úspešnosťou aj v budúcnosti.

Fotogaléria z podujatia