Krajské kolo Technickej olympiády

Školský rok 2012/13 je tretím ročníkom predmetovej súťaže Technická olympiáda, ktorá je súťažou žiakov základných škôl a viacročných gymnázií, s vedomosťami v oblastiach techniky a zručnosťami pri opracovávaní rôznych druhov materiálov. Nevyhnutnou vlastnosťou súťažiacich je aj tvorivosť a fantázia, bez ktorých by zadané problémové úlohy nevyriešili.
Technická olympiáda je postupová súťaž, v ktorej víťazi jednotlivých kôl postupujú do vyššieho kola. Je rozdelená do dvoch vekových kategórií. Mladší žiaci, v kategórii B, sú žiakmi 5. -7. ročníka základných škôl a do súťaže sa môžu zapojiť žiaci viacročných gymnázií zodpovedajúcich ročníkov. V kategórii A, ktorá je súťažou dvojíc, sú žiaci 8. a 9. ročníka základných škôl, prípadne tiež žiaci viacročných gymnázií rovnakej vekovej kategórie.
Na základných školách prebehli do 19. 10. 2012 školské kolá z ktorých postúpili víťazi do obvodných kôl. Do obvodných kôl sa zapojilo 216 základných škôl a 3 viacročné gymnáziá, čo predstavuje 937 žiakov. Najlepší z nich sa dostali do krajských kôl súťaže.
Dňa 15. 02. 2013 sa v priestoroch Katedry techniky a informačných technológií PF UKF v Nitre konalo krajské kolo súťaže do ktorého postúpili víťazi obvodných kôl. Po absolvovaní teoretických vedomostných testov sa pustili do praktických zadaní. Za 90 minút, ktoré boli stanovené na túto časť súťaže, museli žiaci preukázať svoju zručnosť a šikovnosť pri práci s drevom a plastom.
Víťazi krajského kola v kategórií A postupujú do celoštátneho kola, ktoré sa bude konať 14. a 15. 5. 2013 v Bratislave. V priebehu súťaže bol pre sprevádzajúcich učiteľov pripravený seminár k odborným problematikám vzdelávania v predmete Technika.