Tvorivá dielňa VlnoBitie

Dňa 25.4. 2014 od 9:30 do 12:00 sa v priestoroch Katedry výtvarnej tvorby a výchovy (učebňa 518) v rámci Nitrianskych univerzitných dní 2014 uskutočnila tvorivá dielňa VlnoBitie. Dielňa bola zameraná na spracovanie ovčej vlny technikou plstenia. Tvorivá dielňa vznikla na podnet pedagóga a lektora dielne a niesla sa v tvorivej a uvoľnenej atmosfére umožňujúcej účastníkom výtvarnú sebarealizáciu a uvoľnenie. Lektorom dielne bol Mgr. Martin Kratochvil, PhD. Cieľom dielne bolo umožniť účastníkom oboznámiť sa s materiálom ovčej vlny, s jej rôznymi druhmi a rozdielnymi vlastnosťami pri jej spracovaní. Účastníci dielne si vyskúšali techniku suchého plstenia a niektorí si vyskúšali i techniku mokrého plstenia. K dispozícii boli rôznofarebné vzorky rôznych druhov ovčej vlny, podložky na plstenie, špeciálne ihly na plstenie, pomôcky na mokré plstenie, ako aj ukážky výrobkov z ovčej vlny. Účastníci vytvorili drobné a hravé práce tematicky vychádzajúce zo sveta rozprávok a zvierat. Nakoľko technika suchého plstenia je manuálneho a monotónneho charakteru a vyžaduje si maximálnu sústredenosť (pri nepozornosti dochádza k drobnému poraneniu), dochádza pri jej realizácii k myšlienkovej relaxácii. Po zdarnom vytvorení hoc aj drobného dielka dochádza ku konečnej forme uvoľnenia v podobe radosti. Všetci účastníci odchádzali s drobným dielkom z ovčej vlny a s úsmevom na perách.

Dielňa bola zameraná na súčasné umelecké remeslá, bola určená všetkým študentom UKF v Nitre a konala sa s prispením UKF v Nitre v rámci projektov na podporu kultúrnej aktivity študentov. Dielňa naplnila svoje ciele a v budúcnosti sa určite bude realizovať podobná s výtvarným zameraním, pretože veríme, že prínos takýchto aktivít je nielen individuálny, ale obohacuje štúdium o humanizačný rozmer a spoluvytvára dobré meno našej univerzity.