SIETE/MAPOVANIE – výstava Jozefa Bausa v Budapešti

V priestoroch výstavnej siene Slovenského inštitútu v Budapešti sa dňa 12. februára 2013 uskutočnila vernisáž výstavy Jozefa Bausa, významného umelca súčasnej slovenskej výtvarnej scény, pôsobiaceho na Katedre výtvarnej tvorby a výchovy Pedagogickej fakulty Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre. Na výstave s názvom Siete/Mapovanie  sa predstavuje s maliarskymi dielami z ostaných troch rokov, obrazmi z cyklov Siete a Mapovanie.

Z cyklu Siete sú v Budapešti prezentované obrazy, ktorých esencia je už známa z mnohých predchádzajúcich Bausových plátien. Kruh ako archetypálny motív maliarovej ikonografie tu zaujíma miesto v emblematickej kompozícii. Geometrický archetyp v tvare elipsy je výsledok redukcie záznamov pôdorysu a pohľadov Kolosea bez atribútov lineárneho perspektívneho zobrazenia. Svet obrazu tvorí systém farebných línií, nahrádzajúci farebnú škvrnu a tradičné kompozičné princípy.

Koncept obrazov cyklu Mapovanie vznikol na maliarskom sympóziu Lúčky 2012 v sugestívnom prostredí Chočských vrchov na rozhraní Oravy a Liptova, v ktorom rytmus, farebnosť a proporcionalita autentického obrazu prírody poskytli umelcovi popri ďalších, rôznorodých impulzoch spoločný rámec, platformu na zobrazovanie s istým odstupom – z vtáčej perspektívy. Vytvoril niekoľko veľkoformátových, farebne pôsobivých kompozícií s levitujúcimi objektmi v nekonečnom priestore, alebo skôr v pôsobisku sily.  Táto maliarska stratégia umožnila autorovi situovať sa do pozície odosobneného pozorovateľa, „nezaujatého“ komentátora.

Výstavu, ktorá verejnosti bude prístupná do 18. marca 2013, otvorila riaditeľka Slovenského inštitútu v Budapešti Jana Tomková a kurátorsky predstavila doc. Mgr. Adriana Récka, PhD.

fotogaléria

Skladačka